980nm High Power Fiber Coupled Diode Laser
The highest power at 980nm is 320W
Other wavelength such as 808nm, 915nm, 940nm... are available, pls contact us freely with your specific needs
Customized version and systems designed for different fibers are available
(Email: info@brandnew-china.com)
Features:
High output power and high coupling efficiency
Super intense and CW infrared laser light source
Stable performance and long operating lifetime
Applications:
fiber laser pump source, solid-state laser pump source
laser welding, biomedical and material processing
medical, material processing and IR illumination

Specification:
Item No.: FC976DL320
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±3nm |
| Output Power | 320W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| >90% Power | 0.18NA |
| Slope Efficiency | 18W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 200um/220um/320um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5-2m |
| Fiber Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 19.5-21A |
| Threshold Current Ith | 1.1A |
| Operating Voltage Vop | 34-36V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature (Non-Condensing) | 15~35℃ |
| Storage Temperature (Non-Condensing) | -20~55℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.35nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 980nm high power fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










