Description
High Efficiency 100W 976nm Multi-mode High Power Fiber Coupled Laser Diode

Feature:
Standardcentral wavelength 976nmCW operation
Hermetically sealed, electrically isolated case
Multimode fiber 105um, NA 0.22
Application: Laser Pumping, Material Processing, Measurement and analysis diagnostic, Medical Use

About Fiber Coupled, we specialized fiber-coupling techniques, resulting in volume products with a high efficiency, stability and superior beam quality.
Data Sheet
Item No: FC976DL100
Item Name: 976nm High Power Fiber Coupled Laser Diode
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 100W |
| Spectral Width FWHM | >90% Energy |
| Slope Efficiency | 12W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >40mm |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 105um/125um/250um |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare |
| Fiber Jacket | 0.9mm |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 10A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 23V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20~55℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 976nm high power fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










