Description
700W High Power Fiber Coupled Diode Laser
Product Description
Overview
Built on the foundation of single-emitter laser diodes, high brightness fiber coupling and simplified packaging, the Brandnew offers the highest brightness and highest power diodes in the industry today.
Highest power at multi wavelength:
200W at 450nm; 140W at 793nm; 180W at 808nm; 750W at 915nm; 200W at 940nm; 320W at 976nm
Features
Leading brightness and reliability
Stabilized spectrum over temp and current
Various wavelength and power optinal

Specification:
Item no. FC915DL700
| Optical | |
| Center Wavelength | 915±10nm |
| Output Power | 700W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Slope Efficiency | 18W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 25-28A |
| Threshold Current Ith | 1.1A |
| Operating Voltage Vop | 62~64V |
| Power Conversion Efficiency | 43% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-55℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.35nm/℃ |
Package Drawing
![product-1-1 ((MK}`$F$]@9V1D9R6}3UK8](/Content/upload/201998745/201910241341476298468.png)
Hot Tags: 700w high power fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










