Description
976nm 420W Bare End High Power Fiber Coupled Laser Diode
Overview:
High power source 420W
Stable performance and long operating lifetime
Fiber:200um/1-2m/0.17NA/Bare End Small size and light weight
Parallel sealing process, anti condensation design
Compact structure, good heat dissipation performance
Advantage:
Compact design, convenient to use, High structure output power, Simplified, efficient optical system
Application:
Fiber Laser Cutting Machine, Laser Pumping, Material Processing, Laser Engraving, Industry Use

Data Sheet
Item No: FC976DL420
Item Name: 976nm 420W Bare End High Power Fiber Coupled Laser Diode
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±3nm |
| Output Power | 420W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Fiber | |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.17NA |
| Fiber Length | 1-2M |
| Fiber Connector | Bare End |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 25A |
| Threshold Current Ith | 1.2A |
| Operating Voltage Vop | 31.5V |
| Thermal | |
| Operating Temperature (Non-Condensing) | 15~35℃ |
| Storage Temperature (Non-Condensing) | -20~55℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.35nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: bare end 420w high power fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










