500mW 1480nm SM Fiber Coupled Laser Diode Multipin
Features:
- 1480nm Stabilized wavelength
- Extinction Ratio: 16dB
- Long life span
Applications:
- Raman spectrometer
- Laser dental
- Fiber laser pumping
- Laser diode
- Laser welding

Item No.: FC1480SM05
Item Name: 1480nm 500mW Fiber Coupled Diode Laser
Date sheet
| Optical | |
| Center Wavelength | 1480±2nm |
| Output Power | 500mW |
| Extinction Ratio | 16dB |
| Fiber | |
| Fiber Core | Single Mode |
| Fiber Length | >1M |
| Fiber Connector | FC/APC |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 1.7A |
| Operating Voltage Vop | 2.3V |
| TEC | 3A/3.5V |
| PD | <2000nA |
| Thermistor | Available |
| Thermal | |
| Operating Case Temperature | -20~70℃ |
| Storage Temperature | -40~85℃ |
Illustration:

Single-mode lasers are focused into smaller spot sizes typically between 30 and 100 µm in diameter. These smaller spot sizes are required for a variety of precision applications in fine metal cutting and drilling, precision welding, non-metal processing, and 3D printing.
Hot Tags: 500mw 1480nm sm fiber coupled laser diode multipin suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode factory, Fiber Coupled Laser Diode, Fiber Coupled Laser Diode Made in China















