Superluminescent 15mW 1550nm LD Single Mode Fiber Coupled
Feature:
- Diode package: Butterfly Package
- 3dB:35nm
- Fiber:Single Mode
- Fiber Connector: FC/APC
- TEC/Thermistor: Available
Application:
- Scientific experiments
- Electronic testing
- Sample testing parameters
- Manufacturing electronics

Item No.: FC1550SM0015
Item Name: 1550nm 15mW Fiber Coupled Superluminescent Diode Laseer
| Optical | |
| Center Wavelength | 1550nm±20nm |
| Output Power | 15mW (CW) |
| 3dB bandwidth | 35nm |
| Spectrum modulation | 0.2dB |
| Extinction | 20dB |
| Fiber | |
| Fiber | Single Mode |
| Fiber Length | >1m |
| Fiber Connector | FC/APC |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 350mA |
| Threshold Current Lth | 75mA |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| TEC | Available |
| Thermistor | Available |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
Size:


15mW 1550nm LD Single Mode Fiber Coupled are lasers that emit in the shortwave infrared or near infrared range. 15mW 1550nm LD Single Mode Fiber Coupled are grouped around a central wavelength (1550nm).
15mW 1550nm LD Single Mode Fiber Coupled distributed feedback (DFB) fiber-coupled laser diodes have an output power of up to 15mW (CW). In addition,15mW 1550nm LD Single Mode Fiber Coupled feature low noise output and long-term reliability. These pigtailed laser modules also come with polarization maintaining fiber.
A fiber coupled diode laser single-mode laser is a laser that emits light in a single, well-defined mode or pattern. This fiber coupled diode laser mode can either be a single spatial mode, meaning the light is emitted in a single, narrow beam with a well-defined transverse intensity profile, or a single longitudinal mode, meaning the light is emitted at a single, well-defined frequency with minimal spectral spreading. Due to their high spectral purity and stability, single-mode lasers are used in various applications, such as telecommunications, spectroscopy, and precision metrology.

Hot Tags: superluminescent 15mw 1550nm ld sm fiber coupled suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory, , Fiber Coupled Laser Diode Made in China, , Fiber Coupled Laser Diode suppliers














