100W 976nm Stabilized Wavelength Laser Diode
100W 976nm Stabilized Wavelength Laser Diode are advantageous compared to traditional solid-state and gas lasers because they are much more compact and efficient, and they emit light at very high powers. They are also more rugged and reliable, making them ideal for use in harsh environments. In addition, their narrow spectral bandwidth allows for precise precision in applications such as spectroscopy and medical diagnosis
Features:
Superior optical stability and low power consumption
Utilizing volume grating, the emitting wavelength is stabilized at 976 nm and insensitive to operating temperature and current.

Specification:
Item No.: FC976WS100
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
| Output Power | 100W |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 105um |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12A |
| Threshold Current Ith | 0.7A |
| Operating Voltage Vop | 19V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
Package:
![product-1-1 H5KPZ{`D{EWEG[]TSQZL0TP](/Content/uploads/202098745/202012301141076fa248611c8a44cea9c291241b5f03c1.png)
Hot Tags: 100w 976nm stabilized wavelength laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China










