Stable Wavelength 976nm 120W Fiber Coupled Diode Laser
We have the 120W 976nm Fiber Coupled Diode Laser with stable wavelength, which has long lifetime and good performance. These products are achieved by transforming the asymmetric radiation from the laser diode chip into an output fiber with small core diameter by using special micro optics.
Feature:
Shock and vibration resistant
Other power are available(9W, 30W, 100W, 120W)
Stable wavelength ±0.5nm
105um fiber core, 0.22NA fiber NA, 1M fiber length, SMA905 fiber connector
0.01 nm/℃ wavelength temperature coefficient
Application:
Medical and cosmetic treatment
Bio-medical instrument
Raman spectroscopy
Scientific Research
Analytical Instrumentation

Data Sheet
Item No: FC976DL120
Item Name: Stable Wavelength 120W Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
| Output Power | 120W |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber NA | 0.22NA |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12A |
| Threshold Current Ith | 0.7A |
| Operating Voltage Vop | 19V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.01nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: stable wavelength 120w fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers










