200W 976nm VBG Laser Diode Module
Overview
Key Features:
Single emitter-based with volume Bragg grating(VBG) laer diode module.
Stabilized spectrum over temp and current
Extremely Narrow wavelength(976±1nm) shift over wide current(1-14A) and temperature range.
200W CW mode power.
Multimode fiber: 0.22NA, 135um fiber core diameter.
Leading brightness and reliability
Applications:
Fiber laser pumping
Solid-state laser pumping
Direct diode material processing

Absolute Maximum Ratings may be applied to the Device for short period of time only.
Operating the product outside of its maximum ratings may cause device failure or a safety hazard.
Take extreme precaution to prevent ESD.
Datasheet:
Item No.: FC976WS200
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | +-1nm |
| Output Power | 200W |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 14A |
| Threshold Current Ith | 2A |
| Operating Voltage Vop | 32V |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 135um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1m |
| Thermal | |
| Operating Temperture | 25℃ |
| Wavelength Temperture Coefficient | 0.03nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 200w 976nm vbg laser diode module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers










