60W 878.6nm Wavelength Stabilized Diode Laser
Product Description
The wavelength stabilized diode laser offers up to 60 W output power from a 200 µm fiber. The diode laser maintains its unparalleled reliability and efficiency by coupling high-power single-emitter diodes with a proprietary optical design for efficient fiber coupling.
This is designed and manufactured to meet custom high-performance and high-reliability requirements for fiber and solid-state laser pumping.
Notes
1 Production specification shown are for beginning of life performance. End of life operating current (Iop) is 110% beginning of life Iop.
2 A non-condensing environment is required for operation and storage. Storage conditions are from -20 to +70 oC with relative humidity between 5 to 85 %.
3 Operating temperature defined by the package housing.
4 Wavelength stabilized to >95 % power in band of 877.1 nm to 880.1 nm at the rated operating temperature.
Spec sheet
Item No.: FC8786WS60
| Optical | |
| Center Wavelength | 878.6±0.5nm |
| Output Power | 60W |
| Spectral Width (FWHM) | 0.3nm |
| Back Reflection Isolation | 1060 - 1200nm |
| Fiber | |
| Fiber Core / Clad Diameter | 200um/220um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current | 11A |
| Threshold Current | 1A |
| Operating Voltage | 18V |
| Electrical-to-Optical Efficiency | 49% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.02nm/℃ |
Size Drawing

Hot Tags: 60w 878.6nm wavelength stabilized diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China










