Pumping 878.6nm 80W Laser Diode
Overview
Features:
878.6nm Wavelength-Stabilized
80W output power, high power is available on request
200μm fiber core diameter
0.22 N.A.
For Solid-state laser pumping
Operating Notes:
● Avoid eye exposure to direct or scattered radiation.
● ESD precautions must be taken.
● Please connect pins to wires by solder instead of using socket when operation current is higher than 6A.
● Soldering point should be close to the root of the pins. Soldering temperature should be lower than 260℃ and time shorter than 10 second.
● Use constant current power supply. Avoid surge current.
● Laser diode must be used according to the specifications.
● Laser diode must work with good cooling.
● Operation temperature is 20℃ 30℃.
● Storage: 20℃ +70℃ all pins short circuit.
Spec sheet
Item No.: FC8786WS80
| Optical | |
| Center Wavelength | 878.6nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
| Output Power | 80W |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 11A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 18V |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 20~30℃ |
| Storage Temp. | -20-70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | ~0.02nm/℃ |
Size Drawing

Hot Tags: pumping 878.6nm 80w laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China










