Description
45W 976nm Stabilized Fiber Coupled Laser Diode
Quick Detail:
976nm locked wavelength, ±0.5nm wavelength tolerance
45W outpput power, other power also available
Customized service provided
Application:
Pumped Disk Laser
Skin care
Pumped solid-state laser
Material processing

Data Sheet
Item No: FC976DL45
Item Name: 45W 976nm Stabilized Fiber Laser Diode
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
| Output Power | 45W |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber NA | 0.22NA |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 8.5A |
| Threshold Current Ith | 1.5A |
| Operating Voltage Vop | 13V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25~35℃ |
| Storage Temperature | -20~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.01nm/℃ |
Drawing:
Hot Tags: 45w 976nm stabilized fiber laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China










