Description
30W 976nm +-0.5nm Fiber Laser Module
Features:
Stabilized Laser Diodes with Output Powers 30W
Center Wavelengths 976 nm
High stability
High coupling efficiency
Long life: >10,000hrs.
Widely used in fiber laser pumping, marking, cutting, engraving,illumination and scientific research

Data sheet:
Item No.: FC976WS30
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
| Output Power | 30W |
| Working Mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 105um/125um/250um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Connector | Bare end/SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 9.2A |
| Threshold Current Ith | 0.6A |
| Operating Voltage Vop | 13V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature (Non-Condensing) | -10~40℃ |
| Storage Temperature (Non-Condensing) | -20~80℃ |
Drawing:

Hot Tags: 30w 976nm +-0.5nm fiber laser module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China










