150W 878.6nm VBG DPSSL Pumping Diode
The power of the locked wavelength fiber coupling product is 20-170W; After years of verification in the customer's use, the performance advantages are obvious, can be used as solid state laser and solid picosecond laser pump source.
Feature:
878.6nm central wavelength, 150W output power
Fiber Bragg grating stabilization with 0.5nm wavelength tolerance
High power conversion efficiency
High Reliability and stability
Application:
DPSSL Pumping, solid state laser pumping
Industry application
Material processing

Data sheet
Item No.: FC8786WS150
| Optical | |
| Center Wavelength | 878.6±0.5nm |
| Output Power | 150W |
| Spectral Width FWHM | 0.5nm |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 200um |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current | 10A |
| Threshold Current | 1A |
| Operating Voltage | 37V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | -20~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.02nm/℃ |
Drawing
![product-1-1 }]Q402VL%Q~5JDPLV2]]FJ2](/Content/uploads/202198745/20210517165219c5863e7d4e5d4d9aae42fcf864098cad.png)
FAQ:
Do you offer guarantee for the products?
Yes, all products have been tested before shipping out.
Lifelong technique support. 2 years warranty.
Hot Tags: 150w 878.6nm vbg dpssl pumping diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers










