72W 976nm Stable Fiber Coupled Diode Laser
Features:
- 72W output power, 976nm central wavelength
- SMA905 fiber connector
- Compact design
Applications:
- Material processing
- Optic instrument
-
Solid state laser pumping
-
Raman laser pumping

Product Description
- The laser diode is a single-emitter laser diode which can output up to 72W of high brightness optical power on a 105um core multimode fiber.
- The laser utilizes a series of revolutionary design steps and the latest materials technology to significantly increase the scalability of the production process. The modules meet the stringent requirements of the telecom industry
- Fiber Bragg grating stabilization technology is used to lock the emission wavelength, providing a noise-free, narrow-band spectrum even with variations in temperature, drive current and optical feedback. Wavelength selection is available for applications requiring the highest performance spectral control at the highest power.
This is a video of our products, please check it out and feel free to contact me if you are interested.
Item No: FC976DL72
Item Name: 72W 976nm Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
| Output Power | 72W |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber NA | 0.22NA |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12A |
| Threshold Current Ith | 0.7A |
| Operating Voltage Vop | 14.4V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.01nm/℃ |
Graph paper:
Highly stabilized diode laser source with high performance LD, wavelength stabilized and high output power. Available wavelengths range from UV to IR (375~785nm).
The control system is based on an advanced microprocessor with high-precision ATC and ACC control circuits to achieve stable output while ensuring easy and instantaneous operation.
Corresponding communication interfaces and control software are available upon request to realize computer control.
Products include free-space lasers and fiber-coupled lasers (SMF fiber-coupled lasers with FC or SMA 905 connectors), both of which are highly customizable.
Hot Tags: 72w 976nm stable fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China










