65W 878.6nm VBG Fiber Coupled Diode Laser
Overview
Features:
878.6nm central wavelength, 65W output power
Fiber Bragg grating stabilization
High power conversion efficiency
High Reliability and stability
Applications:
This is designed and manufactured to meet custom high-performance and high-reliability requirements for DPSS, Laser Pumping and Material Processing.

Spec sheet
Item No.: FC8786DL65
| Optical | |
| Center Wavelength | 878.6nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
| Output Power | 65W |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 400um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 10A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 16.5V |
| Power Conversion Efficiency | 44% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 25~35℃ |
| Storage Temp. | -20-70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | ~0.02nm/℃ |
Size Drawing
![product-1-1 IP9L3G6WU]EG0[)70KD0N6R](/Content/uploads/201998745/201912301542577749754.png)
FAQ:
Could you do OEM(design and manufacture lasers for customer)?
Yes, we we have professional R&D team including software, hardware, electronics and designers 3D department and have enough ability to manufacture lasers completely according to customer's requirements.
What is the lead time?
Normally 3-5 days. Customized products need 15 working days.
Do you offer guarantee for the products?
Yes, all products have been tested before shipping out.
Lifelong technique support. 2 years warranty.
Hot Tags: 65w 878.6nm vbg fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China










