Description
808nm 600W Handle Laser Bar Stack Assembly
Brandnew Technology company can provide various laser stacks, with customized frame. 10Bar 808nm is our standard model, under this wavelength and power, we also provide laser stack with Rear Water guider.
Feature:
5Bar, 6Bar, 10Bar, 12Bar, 16Bar optional
500W, 600W, 800W, 1000W optional
High Birghtness, high stability
20 months warranty
Application: Skin rejuvenation, hair removal, scar removal

Data Sheet
Item No: WC808VS500
Item Name: 808nm 500W Handle Laser Bar Stack Assembly
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 500W |
| Number of Bars | 10 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 50A |
| Threshold Current Ith | 10A |
| Operating Voltage Vop | 18V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate/Bar | 4~6L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Water Temperature(No Condensation) | 23~27℃ |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Drawing:

Hot Tags: 808nm 500w handle laser bar stack assembly suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










