Description
808nm 10Bar Diode Laser Bar For Handle Replacement
Overview:
Standard model, 500W output power, 10 laser bars
Products are in stock, quick delivery
20 months warranty time, >30 million shots
Standard Configuration and Customer-design Package
Customized geometries and housings available
Application: Face lft, Skin rejuvenation, laser hair removal


Data Sheet
Item No: WC808VS500
Item Name: 808nm Diode Laser Bar Handle Replacement
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 50W |
| Number of Bars | 10 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current | ~50A |
| Threshold Current | ~10A |
| Operating Voltage | ~18V |
| Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing:

Hot Tags: 808nm diode laser bar handle replacement suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










