Description
300w 500w 808nm Diode Laser for ilooda hair removal
Features:
Diode laser bar from Germany
Over 20 millions shots
Micro channel technology, water channel in a thin cooper heat sink whose thickness is only 1.5mm. Diode laser bar can be cooled by water immediately which can ensure long lifetime.
Data Sheet:
Item No: MC808DL500
Item Name: 500W 808nm Diode Laser Stack
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 500W |
| Working Mode | CW |
| Water Channel | Micro Channel |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 5 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | ~38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | ~12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 95~110A |
| Threshold Current Ith | 18~20A |
| Operating Voltage Vop | 10.8-12V |
| Power Conversion Efficiency | 45~48% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing:

Hot Tags: dilas 808nm diode laser for ilooda suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










