755/808/1064nm Diode Laser Bar for Alma Soprano Ice Platinum

Replacement and repair of TRIO 2CM HP
SOPRANO ICE PLATINUM COMBINES THE ADVANTAGES OF THE THREE WAVELENGTHS AND ACHIEVES EXCELLENT RESULTS, SUPERIOR TO ANY APPROACH USING ONLY ONE WAVELENGTH.
- A combination of 3 wavelengths for an optimal spectrum of action
- No pain
- Clinically proven efficacy
- For all phototypes, including tanned skin
What BrandNew Tech can provide
We can provide replacement and repair of diode laser stack for alma hair removal handlepiece. All the modules on the market can be available.
High peak power and high stability
Lifetime over 30millions shots
Warranty one year
Quick Lead time 1~2 weeks
Special design for Alma hair removal handlepieces

Data sheet:
Item No.:WC781T1200
| Optical | |
| Center Wavelength | 755/808/1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 12 |
| Working Mode | QCW |
| Pulse width | 40ms |
| Emitter Size | 10x13.2mm |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 25A |
| Operating Voltage Vop | 24V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40-80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Package Drawing

We have both modules for Alma Soprano Ice and Soprano Ice Platinum

Hot Tags: Diode Laser Bar For Alma Soprano Platinum Trio 2cm 3D suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










