Description
legolaser 600W 755nm 808nm 1064nm stack array
Feature:
- 6 laser bars, 100W per bar
- Fast and slow axis collimation
- Sturdy packaging for long-lasting durability
Applications:
- Medical
- Cosmetic Scar Removal
Data Sheet
Item No: WC781VS600
Item Name: 600W QCW 781nm Diode Laser Bar
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm 808nm 1064nm |
| Output Power | 600W |
| Number of Bars | 6 |
| Working Mode | QCW/CW |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 50A |
| Operating Voltage Vop | 21.6V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20-30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant | Distilled Water |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Water Temperature | 23~27℃ |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Drawing:
Hot Tags: legolaser 600w 755nm 808nm 1064nm stack array suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory, Fiber Coupled Laser Diode, Fiber Coupled Laser Diode China, , Fiber Coupled Laser Diode Made in China










