808nm Diode Laser Stack for Venus Velocity Hair Removal Device
Main Features:
Optimal wavelength of 808nm
High peak power up to 2000W
Specially design for Venus Velocity diode laser hair removal device
Data sheet:
Item No.:WC808T2000
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 20 |
| Working Mode | QCW |
| Pulse width | 40ms |
| Emitter Size | 10x13.2mm |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 25A |
| Operating Voltage Vop | 29V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40-80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Package Drawing

Why Choose BrandNew Technology to be your partner?
(1). Professional diode laser supplier, not machine supplier.
(2). Wide product range with all kinds of diode laser bar for hair removal machine. Many modules even in stock with quick delivery time.
(3). Offer customized diode laser bar, simplify your development processing, improve the stability of whole device and accelerate marketing.
(4).Professional technology support, 24hours timely response.
(5).Door to door delivery with official express DHL. 3~5 working days around the world.
(6).Rich experiences with import and export process.
Hot Tags: hair removal 808nm diode laser for venus velocity suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










