Diode Laser Bar Array for Globalipl
Vertical stacked laser diode consists of numerous diode laser bars arranged vertically, each operating in series. This arrangement allows for a smaller footprint and a more compact design. Furthermore, beam shaping optics can be attached to the diode stack for beam shaping and collimation lenses to focus the individual output beams into a single high power output beam (as in direct diode lasers)
Quick details:
1. Full sealed nitrogen treatment has strong environmental adaptability and high stability
2. rectangular symmetrical spot output, high energy density, easy to reshape
3. Window coating with antireflection coating to reduce power loss
4. integrated design of driving plate, high stability of power output

Data sheet
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm/808nm/1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 50W/60W |
| Number of Bars | 10 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A/60A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~19V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing

Hot Tags: diode laser bar array for globalipl suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










