2400W 808nm Diode Laser Array QCW
Quick details:
Features:
- Assembled With Hard Solder & Expansion Matched Materials
- Small, Compact Design
- Filtered (non-DI) water cooled
- Ideal For Direct Diode Applications (e.g. hair removal, plastic welding)
- Available Wavelengths: 760-1064nm
- Multi-wavelength Configurations Available
Notes:
(1) These specifications apply for operation at 808nm. Other wavelengths available upon request.
(2) A dry nitrogen environment should be provided by the user when storing and operating at temperatures below ambient dew point.
(3) The laser light emitted from this Device is invisible and will harmful to the human eye. Avoid looking directly into the fiber output or into the collimated beam along its optical axis when the device is in operation. Proper laser safety eyewear must be worn during operation.


Data sheet
Item Number: WC808VS2400
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±15nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 100W/Bar |
| Number of Bars | 24 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 25A |
| Operating Voltage Vop | 43.2V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Working Condition per Bar

Drawing


Hot Tags: 2400w 808nm diode laser array qcw suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










