Description
3 Wave 10 Bars Diode Laser Stack

Quick details:
808nm: golden standard wavelength for all hair types
755nm: specific effective for blonde hair,fine hair
1064nm: specific effective for dark,tanned skin
AuSn hard solder packaging construction
High duty cycle, high energy density
Filtered water, alternative cooling fluids
Small pitch, compact size
Optional seal band optical waveguide assemble
Optional fast collimation

Data sheet
Item No.:WC781VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm/808nm/1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 50W/60W |
| Number of Bars | 10 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A/60A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~19V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing

Hot Tags: 3 wave 10 bars diode laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










