600W 808nm Diode Bars Stack For Aesthetic Equipment
10bars 810nm or 755nm,808nm,1064nm diode laser stack for hair removal machine with Germany imported laser bar and macro channel cooling.It is used for many brand of hair removal machine repairing and replacement, such as ADSS, Honkon, Sincoheren,PZ Laser,Syntech, ect.......Brandnew Technology have more than 10 years mounting experience, the outside frame can be customized by users
Advantages:
Over 50 million shots lifespan and 2 years warranty
Macro channel with simple water cooling and no strict requirement for water quality
Ausu Soldering ensure high reliability
Rectangular symmetrical spot output, high energy density, easy to shape



Data sheet
Item No.:WC808VS600
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 60W |
| Number of Bars | 10 |
| Polarization Mode TE Slope Efficiency | ≥1.0W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 50A |
| Threshold Current Ith | 10A |
| Operating Voltage Vop | 19V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant | Filtered Water |
| Flow Rate/Bar | 3.5L/min |
| Max Inlet Pressure | 400kPa |
| Water Temperature(No Condensation) | 15~25℃ |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Package Drawing

Hot Tags: 600w 808nm diode bars stack for aesthetic equipment suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










