Description
6Bar Micro Channel Laser Diode
Overview
Features:
MCC Bar, micro channel, CW
Unique gold coating technology with high reliability and stability
Micro Channel cooling system
high performance, high output power and high reliability
Compatible with most micro channel hair removal handles
The mechanical part size, dimensions can also be customized
Application:
Medical and aesthetic application
Beauty machine handle repair
Material processing
Measuring instrument






Spec sheet
Item No.:WC808VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 6 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~100A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~12V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing
![product-1-1 {]]PTL2}`I@TXG5T)}IUR@4](/Content/uploads/202098745/20200710135017cb3c6a776ab348ad85bf00f00bb441a4.png)
Hot Tags: 6bar micro channel laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










