Description
600W 808nm Diode Laser Stack for Dilas
600W 808nm Diode Laser Stack for Dilas is Microchannel Cooled Laser Diodes. Copper based microchannel coolers have long proven themselves to be a highly effective means of cooling high power diode lasers.
Features
● Micro-channel design; High peak power
● High duty cycle
● Corrosion protection
● Hard-solder packaging technology
Advantages
● Highly cost-effective
● High energy density
● Suitable for long pulse-width operation
Data sheet
Item No.:WC808VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 6 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 70Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 20A |
| Operating Voltage Vop | 12V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40-80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Hot Tags: 600w 808nm diode laser stack for dilas suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










