Description
32Bars 1600W 808nm Diode Laser Stack
It is used for most of diode laser hair removal machine from China. wavelength 808 or mix wavelength as 755, 808 and 1064.
Data sheet
Item No.:WC808VS1600
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 1600W |
| Number of Bars | 32 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current | 50A |
| Threshold Current | 10A |
| Operating Voltage | 57V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Package Drawing
Hot Tags: 32bars 1600w 808nm diode laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










