Description
3 WAVELENGTH 755nm 808nm 1064nm DIODE LASER Stack for HAIR REMOVAL MACHINE
BrandNew have standard 808~810nm diode laser stack for hair removal machine . Also with 3 wavelength 755nm ,1064nm, 808nm combined series for your choice which apply for more hair type and skin type.
We can also customize according to your specific requirment.

| Optical | |
| Working Mode | QCW/Macro-Channel |
| Output Power Per Bar | 60W |
| Number of Bars | 10 |
| Wavelength | 755nmx3/808nmx4/1064x3nm |
| Bar to Bar Spacing | 3.4mm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Slope Efficiency | ≥1.0W/A |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 120A |
| Threshold Current Ith | 20A |
| Operating Voltage Vop | 11V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 23~27℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
![]() Front Side | ![]() Back Side | ![]() Drawing |
Packing
One set in a case(According to your request)
Delivery
Door to door service within 5 days
FedEx,DHL Express,UPS,TNT
Payment Term
T/T and Western Union, For your Choice
Return Policy
Buyer Pay the Shipping Cost.
Hot Tags: 755 808 1064 diode laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China













