Description
Diode Laser Stack for Adela
Features:
Diode laser bar(chips) from Jenoptik
Micro channel cooler Germany imported >lifetime: over 10000 hours
Special design for Adela laser hair removal machine
Unique diode laser bar mounting technology
Gold coating technology


Data sheet
Item No.:WC808VS500
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Output Power Per Bar | 100W/Bar |
| Number of Bars | 5 |
| Spectral Width FWHM | ≤5nm |
| Slope Efficiency | ≥1.0W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤100A |
| Threshold Current Ith | ≤15A |
| Operating Voltage Vop | ≤9V |
| Power Conversion Efficiency | ≥55% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
Hot Tags: diode laser stack for adela suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










