Description
Diode Laser Stack Module for Alma Soprano Ice
KEY FEATURES:
Single wavelength 808nm or Triple wavelength 760 808 1064
Small bar-to-bar pitch for increased brightness
Hard soldered construction
Advanced beam conditioning
Special design for Alma Soprano Ice and Alma Soprano Speed


Data sheet
Item No.:WC808T1200
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 12 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 70Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Emitter Size | 10x13.2mm |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 20A |
| Operating Voltage Vop | 24V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40-80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Package Drawing

Hot Tags: diode laser stack module for alma soprano ice suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










