Diode Laser Stack with FAC
Features:
Unique FAC technology ensures uniform laser emission over the irradiated target surface
Enhanced the output power of laser diode stacks up to the world’s highest level by using laser diode bars with an output power higher than ever before by optimizing the design and applying our advanced crystal growth technology.
Established our unique technology for laser diode stack assembly that allows compact and efficient cooling.
808nm laser wavelength for hair removal
Near infrared laser of hair removal system is best of absorbing melanin so that can effect in different
parts and hair follicle and reach to removing any hair effectively.
Suitable for all skin types and all hair types
Data sheet
Item No.:WC808VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 600W |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
|
Pulse Width |
≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current | 50A |
| Threshold Current | 10A |
| Operating Voltage | 18V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate | 4-6L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Package Drawing
Hot Tags: diode laser stack with fac suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










