VCSEL Hair Removal Laser Stack
Main Features:
Enhance better clinical effect
Due to small divergence angle, deep laser penetration to deep hair follicle and the area light has a very high and uniform energy density, to acchieve excellent clinical resutls.
No strict water quality requirement
Unlike traditional Micro-channel or Macro-channel diode lasers which are only adaptable to deionized water or distilled water, VCSEL can work well with regular tap water.
Temperature up to 65°C
VCSEL laser stack can normally reach a high temperature up to 65°C
20,000,000 Shots
VCSEL laser stack prolongs the hair removal machine service time to 20 million shots
Advantages:
Wavelength Uniformity & Spectral Width:
Growth technology has advanced to the point where VCSEL wafers are created with a cavity wavelength standard deviation of less than 2nm. This enables the manufacturing of VCSEL 2-D arrays with little wavelength variation between the array's elements.
High-Temperature Operation:
Since VCSEL devices can function at temperatures up to 80 degrees Celsius, the cooling system becomes very tiny, tough, and portable with this approach.
Wavelength Stability:
Since the lasing wavelength of a VCSEL is fixed by the short Fabry-Perot cavity, it is relatively stable. Unlike edge emitters, VCSELs can only function in one longitudinal mode.

Data sheet:
Item No.: VC808DL260
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±8nm |
| Working Mode | QCW |
| Peak Power | 65W/chip |
| Spot Size | 12.7X12.7 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400mS |
| Duty Cycle | ≤60% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 65A |
| Threshold Current Ith | 10A |
| Operating Voltage Vop | 8V |
| Power Conversion Efficiency | 45~48% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Detailed Drawing:


Hot Tags: VCSEL Hair Removal Laser Stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










