Description
Eos Ice Premium Three Waves Diode Laser Stack
key feature:
- With multi-wavelength function, it can be used for various skin treatments.
- Ten precision-aligned laser rods ensure even and effective energy distribution.
- Improved treatment effect and safety.
- High performance, reliability and wide range of treatment results.
application:
- cosmetic treatments

- The laser diode stack offers a pulse width of 400ms and a duty cycle of ≤40%, allowing precise control over the laser emission.
- The FWHM (Full Width at Half Maximum) of 38/12Deg further enhances the accuracy and effectiveness of the treatments.
- Working Mode:QCW
Data sheet
Item Number: WC781VS1000
| Optical | |
| Center Wavelength | 755/808/1064nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 1000W |
| Number of Bar | 10 |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Pulse Width | 400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| FWHM | 38/12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 100A |
| Threshold Current Lth | 18A |
| Operating Voltage Vop | 20V |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 25℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Coolant |
Distilled Water |
| Flow Rate/bar | 4L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Filtered Water Particles | <20um |
Drawing:

Hot Tags: eos ice premium three waves diode laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










