1600W 1064nm 755nm 808nm Diode Laser Stack Hair Removal
Water Cooled Vertical Stack Diode Laser
The 755nm 808nm 940nm 1064nm 1600W Water Cooled Vertical Stack Diode Laser by BrandNew is a powerful and versatile diode laser module designed for hair removal.
- High Power and Robust Performance
- Four wavelength 760 808 940 1060
- 16bars, 1600W in total
- FAC available
high-power, precise hair removal applications
Equipped with 16 bars, excellent optical and pulse characteristics, and an efficient cooling system, it is an ideal choice for high-power, precise hair removal applications in medical and cosmetic settings.

Datasheet:
Item Number: WC7891VS1600
Item name: 755nm 808nm 940nm 1064nm 1600W stack array diode laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm 808nm 940nm 1064nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 1600W |
| Number of Bar | 16 |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Pulse Width | 400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| FWHM | 38/12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 100A |
| Threshold Current Lth | 25A |
| Operating Voltage Vop | 32V |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 25℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Coolant |
Distilled Water |
| Flow Rate/bar | 6-8L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Filtered Water Particles | <20um |
| Water Temperature (No Condensation) | 23~27℃ |

Applicable Hair Removal Areas for 4-Wavelength 1600W Stacked Diode Laser:

🔹Facial Area
- Upper lip hair
- Chin and beard area
- Cheek fuzz
- Forehead hairline
- Sideburns
🔹Upper Body
- Underarms
- Arm hair (upper and lower)
- Hand hair (back of hand, fingers)
- Chest hair (for both men and women)
- Back hair (upper, middle, lower back)
- Shoulder hair
🔹Abdominal Area
- Stomach line (around the navel)
- Full abdominal hair (common in men)
🔹Intimate Area
- Bikini line
- Brazilian hair removal (full intimate area)
- Buttocks hair (including gluteal fold)
🔹Lower Body
- Thigh hair
- Calf and shin hair
- Feet and toe hair
Suitable for:
- Both men and women
- All skin types (automatically optimized via wavelength combination)
- People with dark or thick hair for best results
- Professional use in beauty salons, dermatology clinics, and medical aesthetic centers
Hot Tags: 1600W 1064nm 755nm 808nm Diode Laser Stack Hair Removal suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China











