Description
Seasun Trio Laser Stack
Advantages:
triple wavelengths, best result for all skin types and all hair types
755nm is especially effective for superficially embedded hair
808nm is suitable for most skin types and hair types
1064nm wavelength is characterized by lower melanin absorption, making it a focused solution for darker skin types.
Standard frame size
Working current is 50A. Working voltage is 18V.
Quality warranty is 18 months. Number of shots: No limitation within 18 months.
Used for most of diode laser hair removal machine from China



Data sheet
Item No.:WC808VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm/808nm/1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 60W |
| Number of Bars | 10 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~19V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Package Drawing

Hot Tags: seasun trio laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










