3 wavelength diode laser
(1)755nm -Used to target an extensive range of hair colors and types, including thin hair and hair that is light in color, and can even address embedded hair.
(2)The SPEED 810nm -Used for darker skin types, and targets the deep hair follicle. It has a moderate tissue penetration depth to treat areas like the arms, legs, cheeks, and chin.
(3)YAG 1064 -Used to target an extensive range of hair colors and types, including thin hair and hair that is light in color and can even address embedded hair. It is the most penetrative wavelength, ideal for treating embedded hairs, like those that can occur in the armpits and pubic area, and targets the deepest parts of the follicle for the most effective laser hair removal treatment possible
Features:
10 Bar, 60W per bar, totally 600W
755nm, 808nm, 1064nm Mix Wavelength
Quality warranty is 20 months.
Number of shots: No limitation within 20 months.


Data sheet
Item No.:WC781VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm,808nm,1064nm |
| Output Power | 600W |
| Number of Bars | 10 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A/60A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~19V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Package Drawing

Hot Tags: triple wavelength laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










