Replacement Parts for Palomar Vectus Hair Removal Machine
Cynosure Palomar Vectus is a popular hair removal machine in United States,Canada,Brazil and other countries. It will be huge demand for replacement of diode laser stack( laser battery inside)after long use.
Over the life of your medical equipment(hair removal machine), some parts may get lost or damaged. Especially the diode laser stack after millions of shots will easily burnt. Then you need replacement parts for your equipment.BrandNew Technology can replace a new stack instead a damaged one.Or you can buy and replace by yourself. Let's get in touch.
kw@brandnew-china.com
We always do our best to get back to you as soon as possible.
Features:
Macro channel, easily water quality.
Jenoptic brand laser chip which ensure long lifetime
Quick Leadtime around one week


Data sheet:
Item No.: WC808VS2400
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 100W/Bar |
| Number of Bars | 24 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 25A |
| Operating Voltage Vop | 45V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Working Condition per Bar

Drawing
![(DUZWOO%FH6(%AG$QL8H]27](/Content/uploads/202098745/2020060313481591ea3354d23a474f86609bb50ece5d22.png)


Hot Tags: replacement parts for palomar vectus laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










