Trio 4cm 1500W 808nm 3 Wavelength Hair Removal Stack Array Laser Diode for Alma Soprano Titanium
Features:
-
Used in diode laser handpiece, for hair removal.
-
Both 808nm diode laser stack and triple wave 755 808 1064nm available
-
Used for Trio 4cm 4D Alma Soprano Titanium
application:
- Medical Device Lasers
- Dermatology
- Scientific Research
- Hair Removal Handlepiece Mounts
Specification
Item Number: WC781T1500
| Optical | |
| Center Wavelength | 755/808/1064nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 1500W |
| Number of Bar | 15 |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| FWHM | 38/12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | <100A |
| Threshold Current Lth | 20A |
| Operating Voltage Vop | 32V |
| Pulse Width | <100ms |
| Frequency | <10Hz |
| Duty Cycle | <10% |
| Thermal | |
| Operating Temperture | 20-30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Coolant |
Distilled Water |
| Flow Rate/bar | 4~6L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Filtered Water Particles | <20um |
| Water Temperature(No Condensation) | 23~27℃ |
Drawing:

Trio 4cm 1500W 3 Wavelength Hair Removal Stack Array Laser Diode feature high reliability AuSn soldering technology and low thermal resistance packages to provide high duty cycle and high peak power output in different operating modes. 792nm~818nm and 940nm~960nm output wavelengths can be customized for all product lines. Trio 4cm 1500W 808nm 3 Wavelength Hair Removal Stack Array Laser Diode is the first choice for pumping, material processing, laser illumination, aesthetic treatments, scientific research and other applications.
Trio 4cm 1500W 3 Wavelength Hair Removal Stack Array Laser Diode typically has a higher electrical-optical (wall-plugging) efficiency than other types of lasers; in fact, Trio 4cm 1500W 3 Wavelength Hair Removal Stack Array Laser Diode are among the most efficient light emitters known. The higher beam quality of this product allows for effective and non-invasive hair removal, and in addition, we are continually improving our beam combination technology to produce brighter, high-power laser diode light sources.
Our stacked array technology can help customers to use for a long time, the quality is very good, a lot of stacked array life is 2~4 months, but our stacked array life is generally more than 1 year, and we will help customers to increase the life of the stacked array, after-sales service!

Hot Tags: trio 4cm 1500w 808nm 3 wavelength hair removal stack laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory, , , Fiber Coupled Laser Diode suppliers













