750nm~850nm 20Bars vertical stack for the Venus device.
Features:
-
High quality stacked arrays
-
1 year warranty
-
Unbreakable exterior glass
application:
- Venus device
- Hair removal
- Beauty salon
- Beauty equipment replacement
Specification
Item Number: WC808VS2000
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 2000W |
| Number of Bar | 20 |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| FWHM | 38/12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | <100A |
| Threshold Current Lth | 30A |
| Operating Voltage Vop | 40V |
| Thermal | |
| Operating Temperture | 20-30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Coolant |
Distilled Water |
| Flow Rate/bar | 5~7L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Filtered Water Particles | <20um |
| Water Temperature(No Condensation) | 23~27℃ |
Drawing:

Success Case
Client was using Venus beauty machine for hair removal, but the stacking array was broken and asked us to replace it with a new one.
This is the handle of the groomer that will be sent back to the customer after we have repaired it, so please don't hesitate to let me know if you have a need for this product as well!
Hot Tags: 750nm~850nm 20bars vertical stack for the venus device. suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory, , , Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China












