1000W 808nm Horizontal Diode Laser Array
Features:
- 1000W high output power
- Outstanding quality and good after services
- Conduction cooled mode
- Working mode QCW, 12 months warranty
Applications:
- Medical
- Material Processing
- IR illumination

In addition to vertical stack, we also have horizontal stack. 2kW 1064nm Conduction Cooled Horizontal Stack Diode Laser with QCW working mode. Packaging and heat-sinks have been optimized to reduce overall thermal resistance. Using AuSn hard solder, the stacks are assembled in a compact and rugged package. This allows easy connection to a heat exchanger to achieve excellent thermal control.
1000W 808nm Horizontal Diode Laser Array Data Sheet
Item No:CC808HA1000
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 808nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 1000W |
| Number of Bars | 5 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12deg |
| Pulse Width | <200us |
| Frequency | 100Hz |
| Duty Cycle | <2% |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 200A |
| Threshold Current Lth | 25A |
| Operating Voltage Vop | 10V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperture | 0-55℃ |
1000W 808nm Horizontal Diode Laser Array Drawing:

At BrandNewTech company, we specialize in providing state-of-the-art, conductively cooled laser diode arrays tailored to meet the diverse requirements of our clients. Our QCW (Quasi-Continuous Wave) horizontal laser diode arrays are a testament to our commitment to innovation and quality in laser technology.
Laser diode stacks are available in vertical or horizontal configurations, operating in both CW and pulsed modes. Horizontal diode stacks consist of many diode laser bars arranged side by side. This arrangement allows for higher output power and improved beam uniformity, as the individual diodes can be individually controlled and tuned. For certain applications, such as side pumping of solid-state lasers, when higher optical powers are required, laser bar arrays are packaged horizontally.
Vertical diode stacks consist of many diode laser bars arranged vertically, each operating in series. This arrangement provides a smaller footprint and a more compact design, but also limits the maximum output power and can result in an uneven beam.

Hot Tags: 1000W 808nm Horizontal Diode Array suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










