Description
2400W 808nm Horizontal Stack Diode Laser
Product Description
The Conduction-cooled 12-bar diode laser with up to 2400W QCW output power (QCW) provides a great solution for green and eco-friendly applications, such as pumping, heating, and sterilization. The small bar pitch ensures a highly integrated and efficient module design for industry, medical and other applications.
Feature
>20,000 hours MTTF
Narrow spectrum width 6nm
Duty cycle 2% Frequency 100Hz
Compact design for end-to-end stacking
Application
Medical and Aesthetic use
Material Processing
Industry Application
Scientific Research

Data sheet:
Item No.: CC808HA2400
| Optical | |
| Center Wavelength λ Optional 1 | 808nm±5nm |
| Center Wavelength λ Optional 2 | 805/808/812nm±2nm |
| Output Power | 2400W |
| Number of Bars | 12 |
| Working Mode | QCW |
| Bar Pitch | 0.48mm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 50Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 10Deg |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Pulse Width | 400us |
| Frequency | 100Hz |
| Duty Cycle | 2% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 200A |
| Threshold Current Ith | 25A |
| Operating Voltage Vop | 24V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 60℃ |
| Storage Temperature | -55~+85℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Package drawing:

Hot Tags: 2400w 808nm horizontal stack diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










