100W 808nm Conduction Cooled Diode Laser
Description
The packaging and heat-sink systems have been meticulously optimized to effectively minimize overall thermal resistance. Employing AuSn hard solder, the laser stacks are methodically assembled within a compact and robust enclosure, facilitating seamless connectivity to a heat exchanger for precise thermal control. Stringent environmental testing, encompassing life-tests, vacuum endurance, irradiation resilience, and shock resistance, has successfully validated the suitability of these stacks for demanding applications in space and defense scenarios.

Details
QCW operation
100W QCW per diode bar
Standard wavelength 808nm
Space qualified technology (vacuum, irradiation)
Low thermal resistance assembly package
Mechanically robust, shock and vibration resistant

Ablation
Engraving
Surface treatment
Pumping
Parameters
Item Number: CC808HA100
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Number of Bars | 1 |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 100W |
| Duty Cycle | 0.5% |
| Electrical | |
| Operating Current | <120A |
| Threshold Current | 25A |
| Operating Voltage | 2V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40-85℃ |
Detailed Drawing
Hot Tags: 100w 808nm conduction cooled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










