Description
808nm 400W Conduction Cooled Horizontal Array
Features:
- 808nm 400W QCW high peak power output
- 2-bar horizontal array, conduction cooling structure
- Compact structure, high electro conversion efficiency
Applications:
- Ideal for pumping solid-state lasers and fiber lasers in industrial and scientific fields
- Used for material surface treatment, laser heating, and laser-assisted processing
- Applied to laser medical equipment, cosmetic instruments and physiotherapy devices
- Suitable for long-term industrial pumping and material processing applications

Data Sheet
Item No: CC808HA400
| Optical | |
| Center Wavelength | 808±10nm |
| Quantity of Bars | 2 |
| Output Power | 400W |
| Working Mode | QCW |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 40Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 10Deg |
| Pulse Width | <400us |
| Frequency | <25Hz |
| Duty Cycle | <1% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 200A |
| Threshold Current Ith | 30A |
| Operating Voltage Vop | <4V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -55~+85℃ |
| Wavelength Temperature Coeffcient | 0.3nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 400w 808nm laser diode bar stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










