2000W 803nm QCW Laser Horizontal Array
high-power laser diode arrays specifically for long-life operation in quasi-CW applications. These arrays feature a new epitaxial wafer design that utilizes a large optical cavity and are packaged using AuSn solder and CTE-matched heat sinks.
It given to the 80x and 88x wavelength bands running at 100-300 Watts per bar. Reliable operating points are identified for various applications including range finding (product lifetimes less than 1 billion shots) and industrial machining (product lifetimes greater than 20 billion shots).
Data sheet:
Item No.: CC803HA2000
| Optical | |
| Center Wavelength | 803±5nm |
| Output Power | 2000W |
| Quantity of Bars | 10 |
|
Working Mode |
QCW |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 40Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 10Deg |
|
Spectral Width FWHM |
6nm |
| Frequency | 25Hz |
| Pulse Width | 400us |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 200A |
| Threshold Current Ith | 25A |
| Operating Voltage Vop | 10V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 60℃ |
| Storage Temperature | -55-+85℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Package drawing:
Hot Tags: 2000w 803nm qcw laser horizontal array suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










