Description
300W 808nm Laser Diode Array For Military
The G Package mounts easily into laser systems or direct-diode applications.
It is available in any of Brandnew's standard wavelengths (808nm, 940nm, 976nm)
custom wavelengths are also available

Data sheet:
Item No: CC808HA300
| Optical | |
| Center Wavelength | 808±10nm |
| Output Power | 300W |
| Working Mode | QCW |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 50Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 10Deg |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Frequency | 1-5hz |
| Pulse Width | 5-6ms |
| Duty Cycle | <2% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 300A |
| Threshold Current Ith | 45A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -45-+60℃ |
| Storage Temperature | -55-+85℃ |
Package drawing:

Hot Tags: 300w 808nm laser diode array for military suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










