Description
QCW Diode Laser Horizontal Module
Product Description
BrandNew provides a variety of conductively cooled laser diode arrays. These stacked arrays can be built with 2 to 20 diode bars of 100 W QCW to 300 W QCW. The compact and robust packages with AuSn hard solder, allow good thermal control and reliable at high temperature of operation.
Features:
High power: 100W per bar, 6 Bars, 600W totally.
Operational mode: quasi-continuous wave
Compact and Planar Design
Center Hole for Modular Alignment
Applications:
Widely used in Defense and Diode-Pumped Solid-State market.

Data sheet:
Item No.: CC808HA600
| Optical | |
| Center Wavelength | 808±10nm |
| Output Power | 600W |
| Working Mode | QCW |
| Frequency | 100Hz |
| Pulse Width | <250us |
| Duty Cycle | <2% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 25A |
| Operating Voltage Vop | 12V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 0-55℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Wavelength Temp Coefficient | 0.3nm/℃ |
Package drawing:

Hot Tags: qcw diode laser horizontal module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










