1W 1940nm COS Laser Diode
We Supply 1W 1940nm COS Diode Laser Chip. The chip adopts cos packaging mode, which makes it more compact and convenient. In addition, our chips are very efficiency and characterized by long service life. We specialized in diode laser for many years, covering most Europe and America market, we are expecting to be your long-term partner in China.

Feature:
Cost effective
Industrial standard AlN submounts
AuSn soldering ensures long term reliability
Standard Low Cost Package
Application:
Plastic Welding
OEM Medical
DPSS pump source
LiDAR
Military / Aerospace
Data Sheet
Item No: COS1940DL1
Item Name: 1W 1940nm COS Laser Diode
| Optical | |
| Center Wavelength | 1940nm |
| Output Power | 0.8~1W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Fast-Axis Divergence | 50Deg |
| Slow-Axis Divergence | 35Deg |
| Emitter Size | 100um |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 2.3A |
| Threshold Current Ith | 0.4A |
| Operating Voltage Vop | 2.0V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15-55℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
Drawing:

Hot Tags: 1w 1940nm cos laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










