915nm 10W COS Diode Laser Chip on Submount For Pumping Source/Material Processing
Features:
- Chip on submount design
- High stability and Long lifetime
- AuSn bonding
- RoHS compliance
Applications:
- Medical Use
- Printing Source
- Solid-state Pumping Source
- Material Processing

10W 915nm COS Diode Laser Chips on submount design, make it more safety. And the chip adopts new epitaxial structure design and material epitaxy, advanced non-pump window design and preparation technology, and wet and dry etching combined with self-aligned process technology to control the consistency of the strip width, especially to increase the manufacturing yield, also to reduce laser chip cost.
Data Sheet
Item No: COS915DL10
Item Name: 915nm COS Laser Diode
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 10W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Fast Axis Divergence | 30Deg |
| Slow Axis Divergence | 10Deg |
| Emitter Size | 96um |
| Electrical | |
| Threshold Current | 0.5A |
| Operating Current | 11A |
| Operating Voltage | 1.7V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15-55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing:

BrandNew Provide 808nm 830nm 905nm 915nm 940nm 976nm chip-on-substrate (CoS). These chip-on-substrate laser diodes are widely used in pumping, lighting, material processing and medical applications.

Hot Tags: 915nm 10W COS Laser Diode Chip on Submount suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










